niedziela, 24 marca 2013

Co o Marcinie Świetlickim wiedzieć należy…

Marcin Świetlicki jest obecny w kulturze jako poeta, prozaik (głównie autor powieści kryminalnych), a także wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Urodził się 24 grudnia 1961 w Lublinie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem zaś, w latach 1984-1986, odbywał zasadniczą służbę wojskową w Słupsku. Od czasu jej ukończenia mieszka w Krakowie, często pojawiającym się w jego wierszach.

Poetycko zadebiutował w lubelskim czasopiśmie "Akcent". Już przed publikacją pierwszej książki uznawano go za ważnego reprezentanta tzw. pokolenia "bruLionu". Opinię tę potwierdziły "Zimne kraje", opublikowane w 1992 w słynnej fioletowej serii debiutów, wydanej przez fundację "bruLionu". O pozycji poety w tamtym czasie dobitnie świadczy fakt, że z okazji debiutanckiego, bądź co bądź, tomu na łamach "Dekady Literackiej" Marcin Ciupek pisał: "warto pokusić się o  p o d s u m o w a n i e  dotychczasowego dorobku krakowskiego poety".

Do 2004 roku autor "Zimnych krajów" pracował w charakterze korektora w redakcji "Tygodnika Powszechnego". Zdarzenia tego okresu stały się podstawą do napisania "Katechetów i frustratów", wydanej w roku 2001 pod pseudonimem "Marianna G. Świeduchowska", powieści napisanej wspólnie z Grzegorzem Dyduchem. Jest to powieść z kluczem, w której autentyczne postaci z krakowskiego życia literackiego zamaskowane są pod stosunkowo łatwymi do odczytania pseudonimami - i tak na przykład poeta Marcin Baran występuje jako Marian Owietz. Sam Świetlicki, pseudonimowany jako Światopełk Świecki, którego debiutancka książka nosiła tytuł "Zimne napoje", w następujący sposób ironizuje na temat własnej popularności: "Młody korektor degeneracją swoją przywracał wiarę w sens i tradycyjne wartości nieskończonym szeregom pielgrzymów wędrujących do korekty 'Kwartalnika'. Jego adres przekazywano sobie w nabożnym skupieniu. Powtarzali go na ucho chłopcy pod celą i utrudzone prząśniczki u rozstajnych dróg".

Taka autoironia charakteryzuje również późniejsze dzieła prozatorskie Świetlickiego. Już pod własnym nazwiskiem wydał on powieść kryminalną "Dwanaście" (2006). Zapoczątkowała ona trylogię. W roku 2007 ukazała się powieść "Trzynaście", a rok później - "Jedenaście". W roli detektywa występuje w tych powieściach Mistrz, będący autoparodią autora, czy raczej figury podmiotu lirycznego jego wierszy - bywalec krakowskich knajp, zgorzkniały ironista, alkoholik, o którym znający go z widzenia ludzie oraz dawni wielbiciele z lubością mówią, iż "posiwiał, utył i spuchł".

Fakt usytuowania tego alter ego w roli celebryty, choćby nawet byłego, stanowi zniekształcone odzwierciedlenie biografii samego autora. Przez pewien czas prowadził on program telewizyjny Pegaz, w duecie z Grzegorzem Dyduchem. Próbował także swoich sił w filmie, grając główną rolę w dramacie Wojciecha Smarzowskiego "Małżowina" (1998) oraz gościnnie pojawiając się w produkcji zatytułowanej "Anioł w Krakowie" (2002). Powody do sławy bohatera kryminałów Świetlickiego są jednak diametralnie inne - w powieści mowa o programie telewizyjnym, w którym, jeszcze w czasach Polski Ludowej, Mistrz występował jako chłopiec pomagający Milicji Obywatelskiej.

Świetlicki jest laureatem wielu nagród literackich. Wypada tu wyliczyć nagrodę im. Georga Trakla, nagrodę Kościelskich (1996), Grand Prix w konkursie czasopisma "bruLion", nagrodę im. ks. Jana Twardowskiego oraz Paszport Polityki - z zastrzeżeniem, że poeta odmówił przyjęcia tego ostatniego lauru. W listopadzie 2006 otrzymał on ponadto nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za książkę "Muzyka środka", a w 2009 - Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza za kryminał "Jedenaście". Ponadto kilkakrotnie został nominowany do Nagrody Literackiej Nike (w roku 2002 za tomik "Czynny do odwołania", zaś w 2007 za "Muzykę środka").

Marcin Świetlicki oprócz bycia autorem poezji i prozy, jest także liderem zespołu rockowego. W 1992 roku (wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata) założył grupę Świetliki. Jest autorem większości tekstów i występuje jako wokalista, posługując się przy tym charakterystyczną manierą chrypliwej melorecytacji; gitarzystą zespołu jest natomiast Grzegorz Dyduch, współautor "Katechetów i frustratów". Zespół wydał do tej pory pięć płyt długogrających oraz kilka minialbumów (m.in. "Perły"). Ostatnie wypowiedzi poety zdają się sugerować, iż nie zamierza on już występować ze Świetlikami. Na pewno nie oznacza to jednak końca obecności Świetlickiego na scenie. Przekonuje o tym fakt, iż chętnie współpracuje on z innymi artystami, zwłaszcza z muzykami alternatywnymi (m.in. Robertem Brylewskim, Cezarym Ostrowskim, i przedstawicielem muzyki yassowej Mikołajem Trzaską). Na płytach Świetlików udzielali się zaś między innymi Lech Janerka i Kasia Nosowska.

Świetliki odnotowały kilka znaczących osiągnięć. W roku 1996 ich płyta "Cacy Cacy Fleischmaschine" nominowana była do nagrody Fryderyka w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Sam wybór tych kategorii świadczy prawdopodobnie o trudnościach w klasyfikacji dorobku zespołu. Na stronie zespołu ich muzyka określona została jako "psychorock o profilu słowno-muzycznym".

Przyjmowanie roli wokalisty i "frontmena" zespołu muzycznego nie pozostało bez wpływu na twórczość autora "Zimnych krajów". W jego tekstach często pojawiają się bowiem powtórzenia i refreny ("Nie idź do pracy, / nie idź do pracy, / to szatan puszcza imeile, / to szatan daje dyplomy"). Z przyjęcia takiej stylistyki płynie dodatkowa korzyść: teksty Świetlickiego doskonale nadają się do cytowania. Bliskość językowi mówionemu sprawiła ponadto, że niektóre z jego fraz weszły z powrotem do mowy potocznej - by wspomnieć tylko linijkę "jestem w nastroju nieprzysiadalnym".

Jak widać, Marcin Świetlicki jest postacią o bogatym życiorysie i aktywnym, wszechstronnym podmiotem polskiej kultury, którego warto znać, jak i jego twórczość.

Zuza Chabielska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz